|
|
Tugikeskusest | Projektid | Koolitused | Savitöö | Miks ma kasutan meetodit Töö saviväljal? | Savitöö tegijate kontaktid | Artiklid | Kontakt |
|
|
|
|
Miks ma kasutan meetodit Töö saviväljal? |
Siin jagavad mõned koolituse läbinud inimesed oma kogemusi savitöö meetodi kasutamise kohta:
* Kontseptsioonina annab see võimaluse omavahel ühendada kehalised ja psüühilised kogemused. Kogemusena on see tabav, lihtne ja palju pakkuv. Teatud osas on see nagu iga teine meetod. Omanäoliseks teeb selle kahtlemata savi ehk meetodi keskne materjal, millega saab ümber käia peamiselt füüsiliselt. Lisaks on keskne see, et klient saab ülesandeks toimetada saviga just nii nagu kehaimpulsid "ütlevad". Need kaks keskset joont avavad selliste kogemuste kogemise võimaluse, mida on sõnades keeruline kirjeldada neile, kes savikastis saviga ümber ei ole käinud. Nagu iga teine meetod, ei ole see võlumeetod, kuid kogemus näib olevat korrastav.
Kristel Jõgi
* Kasutan seda meetodit töös erivajadustega lastega seetõttu, et see on üks väheseid terapeutilisi meetodeid, mida saab nende arengu ja emotsionaalse stabiilsuse toetamiseks kasutada. See ei eelda kõrget kognitiivset võimekust, vaid töötab läbi kehatasandi, haptilise meele. Mida vanemaks saab inimene, seda raskem on ligi pääseda nendele kogemustele ja tundmustele, mis on saadud varases lapsepõlves, kuid savitööga on see võimalik.
Merlyn Mandre
* Käed teavad teisi asju kui mõistus. Käed ei valeta. Käte keelt on võimalik lugeda. Saviväljal tegutsemine parandab nii keha kui vaimu. Need on põhjused, miks ma armastan tööd saviväljal. Meie elu on väga sõnade ja mõistuse keskne. Aga kehal on oma loogika, mida me ei saa eirata. Me ei saa sundida keha tegema seda, mida mõistus tahab. Kui keha on saanud, mida tema tahab, võib ka mõistus esile astuda. Töö saviväljal viib keha ja mõistuse jälle kokku ning tasakaalu.
Annika Metsar
* Savi kui materjaliga on mul olnud pikemat aega tuttavad suhted, olen käinud keraamikakursustel, loonud savist esemeid jms. Loovteraapia töös olen kasutasutanud muude kunstimeediumite hulgas samuti aeg-ajalt savi. Märkasin, et savi kuidagi “töötas” hoopis teistmoodi, kliendid olid materjaliga omamoodi dialoogis, rohkem keskendunud, tekkisid huvitavad sümbolid jne. Tundsin, et oleks justkui rohkem vaja endal teadmisi, et selle materjaliga töötada. Kui minuni jõudis info 2014 a, et algamas on uus “Töö saviväljal” kursus Eestis, siis teadsin kohe, et pean sellest võimalusest kinni haarama. Praegu saangi öelda, et Marie-Luise koolitus oli just see puzzle-tükk, mida vajasin oma tööriista-teadmiste pagasisse. See on midagi sarnast lugema-õppimise protsessile - et alguses õpid tähti aga selleks, et lugeda on vaja osata sõnu, lauseid kokku lugeda, kui see on soravalt selge, siis saad lugeda nii palju kui tarvis, juba ise. Meetodi õppimine annab lihtsalt nii hea ülevaate inimese arenguetappidest- ja vajadustest ning kuidas neid märgata ning spetsialistina toetada. Sealjuures mitte ainult teoreetiliselt, vaid kõik on üksipulgi läbi enda keha, praktiliste harjutuste läbi töötatud- kehamälusse jäädvustatud. Minu jaoks pole muud koolitused seni samaväärset kogemust pakkunud. Praegu kasutan “Töö saviväljal” meetodit nii laste, kui täiskasvanutega töös väga palju. Eriti lastega töös on andnud see häid tulemusi üpris kiiresti. Seda kinnitavad muutused klientide töödes, tagasiside lastevanematelt, õpetajatelt. Ja mis peamine, töö saviga on lihtsalt äge - ta kannab- ja kannatab kõik välja!
Lilian Liiväär
* Toon välja ühe põhjuse kahekümnest. Minu jaoks on töö saviväljal meetod, mis annab üsna kiiresti märgatavat tulemust lastega, kelle mureks on ärevus ja murelikkus. Sageli ei oska lapsed oma sellist olukorda sõnadesse panna, võib juhtuda, et muredest rääkimine tekitab ärevust juurde. Peale savikastis „mängimist” tunnevad nad ennast rõõmsamana, energilisemana ja peale mitmekordset saviväljaga tegelemist on märgata muutuste jõudmist ka igapäevaellu.
Piret Arro
* Sest inimesed tunnevad end paremini, on rõõmsamad ja julgemad, kui nad on nähtud ja kuuldud. Täiskasvanu märgates lapse haptikat annab lapsele tagasisidet, et ta on nähtud ja kuuldud ja aktsepteeritud. Lapsed arenevad mängides. Täiskasvanud arenevad läbi teadlikkuse (awareness). Töö saviväljal on üks võimalus teiste seas lasta inimesel areneda seal, kus ta vajab.
Kristel Kormik
* Töö saviväljal annab nii palju võimalusi, et töötada erinevate vanusegruppidega ja erinevate murekohtadega nii laste kui ka täiskasvanutega. Savitöö meetod põimib nii sõnalise kui kehalise koostöö, mille aluseks on hea kontakt osapoolte vahel. Sellist üks ühele päris kontakti inimeste vahel pole tänapäeva kiire tempo juures just ülearu palju, kuid savikasti taga on seda hea ja mänguline saavutada. Tekib usaldus ja avatus ja uudishimu maailma suhtes, mis kandub üle ka muudesse tegemistesse. Savitöö annab rõõmu, rahu ja suurema tasakaalukuse.
Keete Janter
|
|
|
|